poniedziałek, 26 stycznia 2015

YES 90125

Japońskie wydanie albumu. Atlantic Records rok 1983

YES 90125

Mimo sukcesu albumu Drama grupa uległa dalszej dezintegracji, a ostatecznie przestała istnieć. Squire i White, po wydaniu singla "Run With The Fox" (ze słowami Petera Sinfielda) założyli wspólnie ze znanym tak z kariery solowej, jak i współpracy z grupą Manfreda Manna południowoafrykańskim gitarzystą Trevorem Rabinem zespół Cinema. W czasie nagrywania albumu do zespołu przyłącza się Tony Kaye (pianista z oryginalnego składu Yes), a później Jon Anderson, po czym grupa wraca do nazwy Yes. Producentem i inżynierem dźwięku nowego albumu został Trevor Horn, jest on także wymieniany jako współkompozytor części utworów.

YES 90125

W rezultacie powstaje pop rockowy, nie pozbawiony jednak większych ambicji, album zatytułowany 90125 (od numeru katalogowego). Z tego albumu pochodzi radiowy przebój Owner of a Lonely Heart a także instrumentalna kompozycja Cinema (za którą zespół zdobył Grammy).

YES 90125

UTWORY:
    Owner of a Lonely Heart (Anderson/Horn/Rabin/Squire) - 4:29
    Hold On (Anderson/Rabin/Squire) - 5:17
    It Can Happen (Anderson/Rabin/Squire) - 5:28
    Changes (Anderson/Rabin/White) - 6:19
    Cinema (Kaye/Rabin/Squire/White) - 2:06
    Leave It (Horn/Rabin/Squire) - 4:12
    Our Song (Anderson/Rabin/Squire/White) - 4:18
    City of Love (Anderson/Rabin) - 4:51
    Hearts (Anderson/Kaye/Rabin/Squire/White) - 7:35

YES 90125

TWÓRCY:
    Jon Anderson - śpiew
    Tony Kaye - instrumenty klawiszowe
    Chris Squire - gitara basowa, śpiew
    Alan White - perkusja
    Trevor Horn - producent
    Trevor Rabin - gitara, instrumenty klawiszowe, śpiew
    Stuart Bruce - inżynier
    Keith Finney - inżynier
    Johnathon J. Jeczalik - programowanie instrumentów klawiszowych
    Gary Langan - inżynier
    Dave Lawson - programowanie instrumentów klawiszowych
    Julian Mendelsohn - inżynier
    Garry Mouat - producent

YES 90125

Osobiste wrażenia z przesłuchania płyty:
„Owner of a Lonely Heart” to pierwszy kawałek na płycie, wielki hit, który pamiętam jeszcze z lat młodości. Jakiś czas temu słuchałem na tym blogu płyty YAS „Fragile” i była dla mnie całkowitym zaskoczeniem. Na  „90125” to jest ten YES, który znałem, czyli tym razem bez zaskoczeń. W porównaniu do „Fragile” jest tu znacznie bardziej przebojowo, rockowo i nadal nowatorsko, ale pojawił się w tym wszystkim POP. Czy to źle? Nie do końca, nigdy nie twierdziłem, że pop to coś złego. Płyta mi się podoba bo osobiście lubię muzykę, którą mogę zamruczeć przy goleniu. Słuchałem tej płyty kilka razy i szczerze przyznam, że z każdym kolejnym wysłuchaniem bardziej mi się podobała. Brzmienie, jak na tamte czasy nowatorskie. Nie dziwię się, że Vangelis miał być kiedyś członkiem tej grupy, bo słychać tu podobną melodyczność, jak w nagraniach Vangelisa z Andersonem. Zauważyłem spore podobieństwo tej płyty do duetu V&A. Być może powodem jest bardzo charakterystyczny głos Andersona. Tak specyficznych i rozpoznawalnych głosów słyszałem niewiele. Zawsze i wszędzie rozpoznam ten wokal. Uwielbiam Vangelisa i Andersona i pewno dlatego i ta płyta YES mi się podoba. Stan płyty świetny, okładki również. Lata 80-te w najlepszym wydaniu… moje lata…

YES 90125

PŁYTA: NM, (NEAR MINT)
BLISKA IDEAŁOWI, BYŁA ODTWARZANA, ALE Z NAJWIĘKSZĄ DBAŁOŚCIĄ. MOŻE SIĘ POJAWIĆ ODCISK PALCA LUB "PAPIERÓWKA" BEZ WPŁYWU NA ODTWARZANIE.

OKŁADKA: NM, (NEAR MINT)
W STANIE BLISKIM IDEAŁOWI, WYJĘTA Z FOLI LECZ BEZ WIĘKSZYCH ŚLADÓW UŻYTKOWANIA. MOGĄ POJAWIĆ SIĘ MINIMALNE OTARCIA LUB ZAGIĘCIA NAROŻNIKÓW DO 5mm.

YES 90125

Zdjęcia real. Płytę mogę sprzedać, ale nie taniej niż 151.00 zł

YES 90125

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz