środa, 7 stycznia 2015

Led Zeppelin w zarysieKeith Moon (perkusista The Who) po jednym z koncertów grupy w 1968 stwierdził ,że muzyka „unosiła się jak ołowiany sterowiec”. Tak prawdopodobnie powstała nazwa legendarnego zespołu z Londynu Led Zeppelin. Historia zaś powstania grupy sięga lat wcześniejszych.

Led Zeppelin

Po odejściu w 1965 roku z The Yardbirds Erica Claptona zjawia się Jeff Beck (gitara elektryczna) którego z kolei zastąpił Jimmi Page. To on razem z Johnem Bonhamem, Robertem Plantem, Johnem Polem Jonsem utworzył The New Yardbirds.

Led Zeppelin

W październiku 1968 roku zespół debiutuje pierwszy raz pod nową nazwą Led Zeppelin, która na stałe zapisuje w historii muzyki a szczególnie muzyki hard rockowej.

Led Zeppelin
 
Mieszanina wschodnich rytmów, bluesa, folku to pierwsza płyta nagrana zaledwie w 36 godzin po wejściu do studia. Był to 1969 rok, a płyta ta to po prostu „Led Zepplin”. Album z tego samego roku „Led  Led Zepplin II” był sukcesem komercyjnym dobrze przyjętym przez fanów jak i krytyków. Powstaje także album „ Led Zeppelin III”

Led Zeppelin

Trwające trasy koncertowe promowały wydane albumy. Niepowtarzalny klimat, pełne improwizacji utwory tworzyły niezapomniane widowisko.


Byli pochodną Cream, ale mieli znacznie większy ciężar gitar. Jack Bruce z Cream był tak naprawdę wokalistą jazzowym i bluesowym, a Robert wiedział, jak dorzucić do pieca. Led Zeppelin przenieśli to na nowy poziom. To była moc! I nagle stało się to nową formułą muzyki. Nawet Hendrix zaczynał ulegać zmęczeniu. Zaczął iść w kierunku jazzu. Zeppelini zregenerowali scenę.

                Roger Daltrey (The Whu)

Led Zeppelin

Stairway To Hewen to obok Black Dog i Going to California jeden z  najbardziej znanych utworów z płyty „Led Zeppelin IV” nagranej w listopadzie 1971 roku. Najlepszy okres zespołu przypada na lata 1972-77, rosnącą popularność zawdzięczali wspaniałym koncertom , które wyrastały do rangi niesamowitych widowisk, swoim hipisowskim image, no i przede wszystkim nowymi albumami : „Houses of the Holy”, „Physical Graffiti”, „Presence”. Działalność koncertowa została zawieszona w 1976 roku w wyniku wypadku samochodowego Roberta Planta.

Wznowienie koncertów w następnym roku przyniósł Led Zeppelin rekord w liczbie widzów (76 229 osób) na stadionie Pontiac Silverdome w USA.

Led Zeppelin

Po śmierci Johna Bonhama we wrześniu 1980 roku pozostali członkowie grupy postanowili zakończyć działalność zespołu, mimo chęci zastąpienia go przez innych wybitnych perkusistów takich jak: Bev Bevan, Cozy Powell czy Berriemore Barlow.

W późniejszym okresie grupa reaktywowała się jeszcze parę razy aby zagrać na pojedynczych koncertach okolicznościowych. Na jednym z nich Liv Aid wlipcu 1985 roku na stadionie JFK w Filadelfii do perkusji zasiadł Phil Colins.

Led Zeppelin

Przez te wszystkie lata działalności zespół Led Zeppelin sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie. Według krytyków muzycznych zajęli pierwsze miejsce, jako najlepsi artyści hard rocka. W 2006 roku grupa została włączona do Music Hall of Fame.

Led Zeppelin
  

Dyskografia:
    Led Zeppelin (1969)
    Led Zeppelin II (1969)
    Led Zeppelin III (1970)
    Led Zeppelin IV (1971)
    Houses of the Holy (1973)
    Physical Graffiti (1975)
    Presence (1976)
    In Through the Out Door (1979)
    Coda (1982)Tekst: Tomasz Leszczyński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz