sobota, 10 stycznia 2015

PINK FLOYD AnimalsAngielskie wydanie dziesiątego albumu studyjnego Pink Floyd. EMI Records Ltd. rok 1977

PINK FLOYD Animals

Animals jest jednym z albumów należących do tzw. klasycznego okresu twórczości Pink Floyd. W przeciwieństwie do poprzedniego dzieła grupy, sentymentalnego Wish You Were Here, charakteryzuje się chłodnym i surowym brzmieniem, przez co jest uważany za najbardziej rockowy album zespołu, tuż obok The Wall. Także w przeciwieństwie do innych dzieł zespołu z tamtego okresu, pomiędzy poszczególnymi utworami nie zastosowano efektu płynnego przejścia, nie pozbawiając jednak Animals spójnego charakteru.

PINK FLOYD Animals

Koncept na album ma swoją genezę w powieści George'a Orwella pod tytułem Folwark zwierzęcy, choć sam Waters zaprzecza, jakoby było to główną inspiracją do stworzenia płyty. Ludzie podzieleni są na trzy grupy - psy, świnie oraz owce i każdej z tych grup poświęcony jest na płycie jeden utwór.

PINK FLOYD Animals

Prace nad Animals jeszcze bardziej wzmocniły dominację Rogera Watersa w grupie, który skomponował wszystkie utwory, oprócz jednego, stworzonego wraz z Davidem Gilmourem i już standardowo napisał wszystkie teksty. Nie można stwierdzić jednak, że jest to solowe dzieło Watersa. Album zapisał się bowiem w pamięci fanów jako jeden z najlepszych w całej karierze twórczej Davida Gilmoura, którego partie gitarowe w utworach Dogs oraz Pigs (Three Different Ones) są kluczowymi i najbardziej charakterystycznymi elementami płyty. Do ważnych cech brzmienia należą także rozbudowane partie na instrumenty klawiszowe skomponowane przez Richarda Wrighta oraz użycie Vocodera za pomocą którego stworzono odgłosy zwierząt.

PINK FLOYD Animals

Utwory:
1. "Pigs on the Wing, Part 1" 1:25 (Waters)
2. "Dogs" 17:08 (Waters/Gilmour)
3. "Pigs (Three Different Ones)" 11:28 (Waters)
4. "Sheep" 10:20 (Waters)
5. "Pigs on the Wing, Part 2"1:25 (Waters)
               
Twórcy:
David Gilmour - śpiew, gitara, gitara basowa (w Pigs (Three Different Ones) oraz Sheep)
Nick Mason - perkusja
Roger Waters - śpiew, gitara basowa (w Dogs), gitara akustyczna (w Pigs on the Wing, gitara rytmiczna w Sheep)
Richard Wright - instrumenty klawiszowe

PINK FLOYD Animals

Osobiste wrażenia z przesłuchania płyty:
Pink Floyd, co tu dużo gadać to klasa sama w sobie. Świetna płyta, nie słyszałem jej wcześniej. Widziałem jakiś dokument w telewizji o zespole i zapamiętałem, że ta świnia na okładce naprawdę wisiała nad fabryką, nie jest to komputerowa zagrywka. Nawet urwała się po zdjęciach z uwięzi. W prasie pojawiły się informację że pilot samolotu pasażerskiego nagle zobaczył przed sobą latającą świnię ;) Muzyka jak przystało na Pink Floyd klimatyczna i budująca nastrój. Ich ballady mają w sobie coś nie osiągalnego dla innych wykonawców. Chyba poczynię sobie za punkt honoru zebranie całej dyskografii Pink Floyd. Niby zwykła gitarka akustyczna i przeciętny głos, a przenoszą mnie te kawałki do innego wymiaru. Nie wiem dlaczego „Animals” nie odniosła takiego sukcesu jak „The Dark Side of the Moon” oraz „Wish You Were Here” ja tu słyszę same świetne kawałki w doskonałym wydaniu, w niczym nie gorsze od tych na wymienionych płytach. Na Animals Pink Floyd grają tak, że po kilku taktach każdego utworu już można rozpoznać ze to ten zespół. Myślę, że ta płyta jest bliższa ich stylowi niż wszystkie inne.  Winyl brzmi doskonale, stan bardzo bliski ideałowi, jeśli nie idealny. Okładka też byłaby w stanie idealnym, gdyby jakiś poprzedni właściciel nie zalaminował domowym sposobem krawędzi.

PINK FLOYD Animals

PŁYTA: NM, (NEAR MINT)
BLISKA IDEAŁOWI, BYŁA ODTWARZANA, ALE Z NAJWIĘKSZĄ DBAŁOŚCIĄ. MOŻE SIĘ POJAWIĆ ODCISK PALCA LUB "PAPIERÓWKA" BEZ WPŁYWU NA ODTWARZANIE.

OKŁADKA: EX, (EXCELLENT)
DOSKONAŁA. BEZ WIĘKSZYCH ŚLADÓW UŻYTKOWANIA. MINIMALNE OTARCIA, ZAGIĘCIA NAROŻNIKÓW. MOŻE POJAWIĆ SIĘ NALEPKA, CENA LUB PODPIS. JEST TO ZAWSZE DODATKOWO ZAZNACZONE

PINK FLOYD Animals

Zdjęcia real. Płytę mogę sprzedać, ale nie taniej niż 216.00 zł

PINK FLOYD Animals

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz