środa, 19 listopada 2014

YES FragileJapońskie wydanie. Numer katalogowy P 6225 A Atlantic rok 1972

YES Fragile

Japońskie  wydanie  „czwórki” YES. Apogeum ( razem z „Close To The Edge” ) możliwości twórczych zespołu. Rozpoczynają od wspaniałego „Roundabout”. Ten ponad ośmiominutowy progresywny utwór wylądował na liście Billboardu w kategorii singli pop. !!! To były czasy. Potem świetne długie kompozycje przeplatają się z solowymi popisami członków zespołu. Absolutna klasyka rocka progresywnego.

YES Fragile

Osią albumu Fragile są cztery utwory, każdy blisko dziesięciominutowy (oprócz "Long Distance Runaround"): "Roundabout", "South Side of the Sky", "Long Distance Runaround" i "Heart of the Sunrise". Pozostałe pięć krótszych utworów to indywidualne popisy poszczególnych członków grupy.

YES Fragile

Półtoraminutowy "Cans and Brams" Wakemana jest elektroniczną wariacją na temat 4. Symfonii Brahmsa. Krótka piosenka "We Have Heaven" powstała poprzez wielokrotne dogrywanie (ang. overdubbing) śpiewu Andersona, w wyniku czego uzyskano wielogłosową harmonię. "Five Per Cent for Nothing", trzydziestopięciosekundowa kompozycja Billa Bruforda, jest jednym z najciekawszych koncepcyjnie utworów w historii muzyki rockowej. Są to dwie grupowe improwizacje oparte na tonacji wybranej przez Bruforda i schemacie rytmicznym przez niego utworzonym. Zostały one następnie nałożone na siebie przez zmiksowanie. Chris Squire skomponował i nagrał kilkuminutowy utwór "Fish (Schindleria Praematurus)", charakteryzujący się tym, że wszystkie dźwięki zostały zagrane wyłącznie przy użyciu gitary basowej. Steve Howe skomponował krótki popis na gitarę klasyczną pod tytułem "Mood for a Day".

YES Fragile

Lista utworów:
    "Roundabout" (Anderson/Howe) - 8:29
    "Cans and Brahms" (Jan Brahms aranż. Wakeman) - 1:35
    "We Have Heaven" (Anderson) - 1:30
    "South Side of the Sky" (Anderson/Squire) - 8:04
    "Five Percent for Nothing" (Bruford) - 0:35
    "Long Distance Runaround" (Anderson) - 3:33
    "The Fish (Schindleria Praematurus)" (Squire) - 2:35
    "Mood for a Day" (Howe) - 3:57
    "Heart of the Sunrise" (Anderson/Bruford/Squire) - 10:34

YES Fragile

Twórcy:
    Jon Anderson – śpiew
    Bill Bruford – perkusja
    Steve Howe – gitara, śpiew
    Chris Squire – gitara basowa, śpiew
    Rick Wakeman – instrumenty klawiszowe
    Roger Dean - projekt graficzny
    Gary Martin – inżynier
    Briane Lane - koordynator

YES Fragile

Osobiste wrażenia z przesłuchania płyty:
Jestem zaskoczony tą płytą. Pozytywnie zaskoczony. Znałem właściwie tylko jeden hicior zespołu  YES. Spodziewałem się od płyty zupełnie czegoś innego niż zastałem. Na „Fragile” jest właściwie muzyka jazzowa. Czy lubię Jazz? Myślałem, że nie lubię, ale YES to nie jest typowy Jazz, YES to taki Jazz dla mnie ;) Oficjalnie mówi się o tym muzyka progresywna. Świetna muza, świetne brzmienie. Idealna muzyka do słuchania z przyciemnionym światłem z winyla. Po każdym takcie nie wiadomo, jaki będzie następny takt. Zabawa brzmieniami, doskonała wirtuozeria, nie banalne tematy melodyczne. Jestem mocno pod wrażeniem tej płyty. Sądzę, że na pewno do niej wrócę bo jest ciekawa. Zapewne za każdym następnym przesłuchaniem doszukam się nowych dźwięków. Oczywiście muzyka to rzecz gustu, ta płyta jest jak najbardziej w moim guście. Jestem zaskoczony swoimi upodobaniami. Słuchałem Johna Andersona z Vangelisem, ale tu jest zupełnie inna twarz tego wokalisty. Mam wrażenie, że jest on równie ważny co i reszta muzyków.  Akcenty rozkładają się na płycie równo na wszystkich muzyków. Zdecydowanie polecam ten LP. Co do jakości płyty, to nie mam żadnych uwag, słucha się doskonale, nic nie przeszkadza. Zapewne jest kilka pyknięć jak na każdym winylu, ale szczerze ich nie zauważyłem, stan wręcz doskonały.

YES Fragile

Płyta : N Mint z plusem
PŁYTA: BLISKA IDEAŁOWI, BYŁA ODTWARZANA, ALE Z NAJWIĘKSZĄ DBAŁOŚCIĄ. MOŻE SIĘ POJAWIĆ ODCISK PALCA LUB "PAPIERÓWKA" BEZ WPŁYWU NA ODTWARZANIE.

Okładka : EX, (EXCELLENT)
OKŁADKA DOSKONAŁA. BEZ WIĘKSZYCH ŚLADÓW UŻYTKOWANIA. MINIMALNE OTARCIA, ZAGIĘCIA NAROŻNIKÓW. MOŻE POJAWIĆ SIĘ NALEPKA, CENA LUB PODPIS. JEST TO ZAWSZE DODATKOWO ZAZNACZONE.

YES Fragile

Płytę mogę sprzedać, ale nie taniej niż 315.00 zł

YES Fragile

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz