czwartek, 20 listopada 2014

PINK FLOYD Atom Heart MotherJapońskie kompletne wydanie piątej  płyty  zespołu. OP-80102 Odeon rok 1970

PINK FLOYD Atom Heart Mother
 
Fundamentem albumu jest blisko dwudziestopięciominutowa suita Atom Heart Mother, w której wykorzystano orkiestrę oraz chór. Pozostałe utwory to krótkie, bardzo melodyjne kompozycje oraz kolaż dźwięków - Alan's Psychedelic Breakfast.

Zachęcona artystycznym i komercyjnym sukcesem progresywnej części albumu Ummagumma, grupa postanowiła skomponować wielkie dzieło symfoniczne - rodzaj opus magnum. Współpracując z kompozytorem Ronem Geesinem, skomponowali 23-minutową suitę na orkiestrę, chór i grupę rockową. Kompozycja zatytułowana Atom Heart Mother ukazała się na stronie A albumu o tym samym tytule. Dla wielu fanów grupy Atom Heart Mother jest szczytowym osiągnięciem grupy, dla innych ślepym zaułkiem.

PINK FLOYD Atom Heart Mother

Druga strona płyty bliższa jest głównemu nurtowi psychodelicznego rocka. Trzy utwory: If Watersa, Summer 68 Wrighta i Fat Old Sun Gilmoura są przykładem solidnych psychodelicznych, balansujących na granicy progresywności kompozycji. W Summer 68 zostaje przedstawiona refleksja Wrighta po pierwszej styczności grupy ze zjawiskiem groupies podczas amerykańskiego tournee. Ponadto If jest pierwszym utworem zespołu zadedykowanym byłemu liderowi Pink Floyd, Sydowi Barrettowi. Wyrażona zostaje w nim tęsknota za przyjacielem i jego problemy z pogłębiającą się chorobą psychiczną.

PINK FLOYD Atom Heart Mother

Zamykający płytę, trzynastominutowy utwór Alan's Psychedelic Breakfast jest żartem muzycznym. Utwór składa się z kilku krótkich instrumentalnych przejść przerwanych nagranym procesem przygotowywania śniadania przez jednego z inżynierów dźwięku Pink Floyd. Utwór kończył się dźwiękiem spadających kropli wody ze zbyt słabo zakręconego kranu. Dźwięk ostatniej kropli został zapisany na zamykającej ścieżce winylowej płyty tak, że mógł być odtwarzany w nieskończoność. Tego efektu niestety nie udało się odtworzyć na CD.

PINK FLOYD Atom Heart Mother

Lista utworów:
1 - "Atom Heart Mother" (Geesin/Gilmour/Mason/Waters/Wright) - 23:44
- "Father's Shout"
- "Breast Milky"
- "Mother Fore"
- "Funky Dung"
- "Mind Your Throats, Please"
- "Remergence"
2 - "If" (Waters)  - 4:30
3 - "Summer '68" (Wright) - 5:29
4 - "Fat Old Sun" (Gilmour) - 5:24
5 - "Alan's Psychedelic Breakfast" (Gilmour/Waters/Wright/Mason) - 13:00
- "Rise and Shine"
- "Sunny Side Up"
- "Morning Glory"

PINK FLOYD Atom Heart Mother

Twórcy:
- David Gilmour - gitary, śpiew, efekty dźwiękowe
- Nick Mason - perkusja, efekty dźwiękowe
- Roger Waters - śpiew, gitara basowa, gitara akustyczna, efekty dźwiękowe
- Richard Wright - śpiew, fortepian, organy Hammonda, melotron, efekty dźwiękowe, aranżacje chóru
- Ron Geesin - aranżacje orkiestrowe, aranżacje chóru
- John Aldiss Choir - chór

PINK FLOYD Atom Heart Mother

Osobiste wrażenia z przesłuchania płyty:
Nie znałem tej płyty. Odkąd zacząłem zbierać winyle, odkrywam muzykę zupełnie od nowa. Oczywiście po każdym takcie da się rozpoznać, że to Pink Floyd. Gitara, organy, perkusja, to instrumenty które brzmią w przypadku Pink Floyd wybitnie wyróżniająco. Sporo tu chórów i instrumentów dętych. Całość przenosi do innego świata. Dużo by mówić o doznaniach. Słuchanie Pink Floyd to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Tej muzyki trzeba słuchać specjalnie, nie da się przy tym gotować obiadu. Płyta niestety nie jest w stanie doskonałym. Od roku 1970 słuchano już jej wielokrotnie, ja też przesłuchałem ją już dwa razy, raz za razem. Słychać sporo trzasków. Ale słychać tez smażenie jajecznicy, odpalanie motocykla i wiele innych wtrętów z kończącym pluskiem na czele. Jakoś te trzaski da się przeżyć, ale są. Zwłaszcza na stronie B pierwszy utwór jest „popykany” igła nie przeskakuje, ale czuć ząb czasu. Mimo wszystko to bardzo cenna pozycja w mojej kolekcji. Trudno przebić Pink Floyd w wytwarzaniu swoistej atmosfery. Świetnie słucha się tego w samotności. Eh… rozmarzyłem się…

PINK FLOYD Atom Heart Mother

Płyta : VG, (VERY GOOD)
W STANIE BARDZO DOBRYM. PŁYTA ODTWARZANA WIELOKROTNIE. TAK, ŻE SPADEK JAKOŚCI DŹWIĘKU JEST WYCZUWALNY. MOGĄ POJAWIĆ SIĘ CZĘSTSZE ZAKŁÓCENIA SPOWODOWANE ŚREDNIMI RYSKAMI, LUB JEDNĄ WIĘKSZĄ. NIE PRZESKAKUJE.

PINK FLOYD Atom Heart Mother

Okładka : EX, (EXCELLENT)
STAN DOSKONAŁY. BEZ WIĘKSZYCH ŚLADÓW UŻYTKOWANIA. MINIMALNE OTARCIA, ZAGIĘCIA NAROŻNIKÓW. MOŻE POJAWIĆ SIĘ NALEPKA, CENA LUB PODPIS. JEST TO ZAWSZE DODATKOWO ZAZNACZONE.

PINK FLOYD Atom Heart Mother

Płytę mogę sprzedać, ale nie taniej niż 199.00 zł

PINK FLOYD Atom Heart Mother

2 komentarze:

  1. Własnie nabyłem japończyka z tym materiałem. Rewelacja! http://empela.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Marku masz świetnego bloga o zespołach muzycznych, niezwykle ciekawy, gratuluję

      Usuń