sobota, 21 lutego 2015

Pink Floyd w zarysieW 1965 roku trzech przyjaciół : Roger Woters, Rick Writht i Nick Mason założyli zespół Sigma Six.

Pink Floyd

Z powodzeniem grali na studenckich imprezach i traktowali to jako niezłą zabawę. Dopiero poznanie Syda Bareta było przełomem w działalności grupy. Ten charyzmatyczny gitarzysta stał się liderem zespołu, to on wymyślił nazwę Pink Floyd Sound, która szybko jednak została skrócona do Pink Floyd.

Pink Floyd

Pierwszym ważniejszym debiutem był koncert w słynnym Londyńskim klubie Marrguee 13 marca1966 roku.

Pink Floyd

Mimo szeregu późniejszych koncertów ,które miały charakter widowisk z psychodeliczną muzyką , nie byli znani poza Londynem. Po podpisaniu kontraktu z EMI, zespół nagrywa pierwszą dużą płytę The Piper At Gates of Dawn, w marcu 1967 roku.

Pink Floyd

W wyniku niezdyscyplinowaniu i coraz większych kłopotów z narkotykami  z grupą rozstaje się Syd Baret, w jego miejsce przychodzi  w 1967 roku nowy gitarzysta David Gilmour.

Pink Floyd

W  1968 roku zespół nagrywa A Sancerful Of Secrets, w 1970 roku Atom Hearth Mother a w 1971 roku Meddle. Płyty te przynoszą Pink Floyd wielka popularność w kraju jak  i za granicą.

Pink Floyd

Prawdziwym przełomem było nagranie albumu Dark Side Of The Moon z roku 1973, który wyniósł grupę Pink Floyd na sam szczyt popularności.

 
Longplay Wish You Were Here (1975) był przypieczętowaniem ogromnego sukcesu.

Pink Floyd

Roger Waters pisał teksty piosenek, które w raz z muzyką stanowiły zamkniętą całość, a specyficzna narracja tworzyła oryginalny i niepowtarzalny styl Pink Floyd.

Pink Floyd

W 1977 roku powstaje album Animals , The Wall (1979), The Final Cut 1983).

Pink Floyd

Pink FloydW wyniku nieporozumień w zespole  w 1985 roku odchodzi basista Roger Waters, liderem grupy stał się teraz David Gilmour który nagrywa album The Division Bell (1994)

Pink Floyd

Londyński koncert Live8 z lipca 2005 roku był miejscem w którym po 24 latach Roger Waters występuje razem z Pink Floyd. Jak się okazało był to największy koncert grupy który zgromadził największą liczbę fanów.

Pink Floyd

W 2014 roku wychodzi najnowszy i zarazem ostatni album The Endless River,w tym samym czasie 10 listopada 2014 roku zespół zakończył działalność.

Pink Floyd


Dyskografia:

Pink Floyd

Tekst: Tomasz Leszczyński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz