poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Dire Straits w zarysie
W 1977 roku z inicjatywy Marca Knopflera powstaje brytyjski zespół Dire Straits.

Dire Straits w zarysie

W przedsięwzięciu tym uczestniczą także: David Knopfler, John Illsley i Pick Winters (to jemu zawdzięczamy nazwę grupy). Miała być to odpowiedź na wszechobecną punkowa muzykę w Wielkiej Brytanii.

Dire Straits w zarysie

Latem 1977 r. zespół nagrywa demo  „Sultans of Swing” owocem czego jest wydanie pierwszej płyty „ Dire Straits” w 1978 roku


W czasie promocji płyty po Wielkiej Brytanii Dire Straits supportuje na koncertach dla Talking Heads. 

Dire Straits w zarysie

W 1979 r. wydają album „Communique”, a w 1980 „Making Movies” (po wydani tej płyty odchodzi David Knopfler, zastępuje go Hal Lindes). W 1982 r. wychodzi  płyta „Love Owver Gold” i jednocześnie opuszcza zespół Pick Withers, na jego miejsce przychodzi Terry Wiliams.

Dire Straits w zarysie

Podwójny album  „Alchemy” powstaje w 1984 roku. Do zespołu dołączają Allan Clark i Guy Fletcher. Płyta „Brothers in Arms” z 1985 roku, to szczyt popularności nie tylko w Wielkiej Brytanii ale i USA. To największy sukces komercyjny, aż 9 milionów sprzedanych płyt.

Brothers in Arms

Po tym wielkim sukcesie następuje przerwa w działalności Dire Straits. Mark Knopfler zajął się produkcja płyt, tworzy muzykę filmową, grał między innymi w trasie koncertowej z Erickiem Claptonem.

Dire Straits w zarysie

Dopiero w 1991 r. zespół nagrywa płytę studyjną „On Every Street” (platynowa płyta w USA). W latach 1993-95 grupa nagrywa studyjne albumy: „On The Night” i „Live at The BBC”. Formacja Dire Straits kończy działalność w 1995 roku. Mark Knopfler zaczyna karierę solisty.

Dire Straits w zarysie

Tekst: Tomasz Leszczyński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz