niedziela, 14 grudnia 2014

PINK FLOYD Wish You Were HereJapońskie wydanie płyty zespołu. CBS/SONY rok 1975

PINK FLOYD Wish You Were Here

Po ogromnym sukcesie poprzedniej „Dark side Of The Moon” muzycy byli pod wielką presją by tą płytą dorównać poprzedniczce…. Dorównali.

PINK FLOYD Wish You Were Here

Album jest w dużej mierze hołdem złożonym byłemu gitarzyście i autorowi większości ówczesnych tekstów, choremu psychicznie Sydowi Barrettowi.

PINK FLOYD Wish You Were Here

Według książki Saucerful of Secrets: The Pink Floyd Odyssey, Syd Barrett pojawił się w studiu w środku sesji nagraniowej. Był także całkowicie ogolony, łącznie z brwiami (aluzja do tego miała miejsce w The Wall). Waters wyznał później, że uronił łzy. Zagrali dla niego jakiś utwór (Mason powiedział, że nie pamięta jaki, jednak wspomina że mogło to być "Shine On You Crazy Diamond"). Kiedy skończyli, Syd siedział bez ruchu. Przed tym wydarzeniem nie był widziany przez członków zespołu od 5 lat, nie był też widziany po tym wydarzeniu. Jak się pojawił tak zniknął. Aby upamiętnić tę wizytę, Rick Wright cicho i delikatnie zagrał refren utworu "See Emily Play" w końcowych sekundach albumu.

PINK FLOYD Wish You Were Here

Opakowanie pierwszego wydania winylowego miało być anonimowe, całe czarne. Nie podobało się to wytwórniom muzycznym i dopiero po naciskach muzycy zgodzili się na obecny wygląd.

PINK FLOYD Wish You Were Here

Utwory:
1."Shine on You Crazy Diamond, Parts I-V" (Gilmour/Waters/Wright) 13:34
2."Welcome to the Machine" (Waters) 7:31
3."Have a Cigar" (Waters) 5:08
4. "Wish You Were Here" (Gilmour/Waters) 5:34
5."Shine on You Crazy Diamond, Parts VI-IX" (Gilmour/Waters/Wright) 12:31

Muzycy:
David Gilmour – śpiew, gitary, gitara hawajska, EMS Synthi AKS, dodatkowa gitara basowa, dodatkowe instrumenty klawiszowe
Roger Waters – śpiew, gitara basowa, dodatkowa gitara, VCS3
Richard Wright – organy Hammonda, fortepian, Pipe Organ, VCS3, fortepian elektryczny, clavinet D-6, śpiew
Nick Mason – perkusja, instrumenty perkusyjne, efekty

Roy Harper – śpiew ("Have a Cigar")
Dick Parry – saksofon ("Shine on You Crazy Diamond")
Venetta Fields – chórki ("Shine on You Crazy Diamond")
Carlena Williams – chórki ("Shine on You Crazy Diamond")
Stephane Grapelli – skrzypce ("Wish You Were Here")

PINK FLOYD Wish You Were Here

Osobiste wrażenia z przesłuchania płyty:
Ta muzyka już dawno zawróciła mi w głowie. Uważam osobiście tą płytę za najlepszą z płyt Pink Floyd, chociaż innych tez mógłbym słuchać w kółko i właściwie słucham ;) Winyl przesłuchałem dwa razy i leży teraz na honorowym miejscu, na co dzień męczę CD. W dzieciństwie słuchałem tych kawałków z kaset na Grundigu. Szczerze się przyznam, że jako młody chłopaczek słuchałem Pink Floyd tylko dlatego, że wypadało. Każdy kto słuchał tej muzyki czuł się jak półtorej melomana ;) Nie bardzo mi się wtedy tak naprawdę podobała. Do Pink Floyd trzeba dorosnąć. Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że już dorosłem ;) Słucham wielu płyt tego zespołu z uwielbieniem, są takie momenty, że wołam, żonę i pytam, czy słyszała to wejście gitary? Albo to brzmienie organ? Ale ona patrzy na mnie z politowaniem ;) Wiem to wariactwo, ale ta muzyka jest wspaniała. Stworzona dokładnie dla mnie, w każdym szczególe, w każdym uderzeniu w perkusję i drgnięciu struny. Słuchając Pink Floyd zapadam się w nieistniejący świat wyobraźni i nie chcę się budzić. To zadziwiające, że po wysłuchaniu dziesiątki razy tej płyty wciąż mam niedosyt i przesłuchałbym ją ponownie. Ciężko się pisze o muzyce, bo to całkowicie indywidualne doznania, które nie bardzo potrafię ubrać w słowa. Powiem tak: Ta płyta to cud, który się wydarzył naprawdę. Stan płyty świetny, tylko w cichych fragmentach minimalne trzaski , nic wielkiego. Odsłuch wciąż komfortowy. Okładka wybrudzona, nieco pożółkła (ale to chyba plus), wszystko widać na fotkach.

PINK FLOYD Wish You Were Here


PŁYTA:  EX, (EXCELLENT z plusem)
W STANIE DOSKONAŁYM. ODTWARZANA WIELOKROTNIE LECZ SPADEK JAKOŚCI DŹWIĘKU JEST NIEWYCZUWALNY, MOGĄ POJAWIAĆ SIĘ WIZUALNE "PAPIERÓWKI" LUB NIEWIELKIE WŁOSKOWATE RYSKI, BEZ WIĘKSZEGO WPŁYWU NA ODSŁUCH.

OKŁADKA: EX, (EXCELLENT)
OKŁADKA DOSKONAŁA. BEZ WIĘKSZYCH ŚLADÓW UŻYTKOWANIA. MINIMALNE OTARCIA, ZAGIĘCIA NAROŻNIKÓW. MOŻE POJAWIĆ SIĘ NALEPKA, CENA LUB PODPIS. JEST TO ZAWSZE DODATKOWO ZAZNACZONE.

PINK FLOYD Wish You Were Here

Zdjęcia real. Płytę mogę sprzedać, ale nie taniej niż 220.00 zł

PINK FLOYD Wish You Were Here

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz