piątek, 29 kwietnia 2016

USA FOR AFRICA We Are The World


Japońskie wydanie 12AP 3021 CBS Sony Rok 1985

USA FOR AFRICA We Are The World

Singel charytatywny wykonany przez formację USA for Africa, którego celem było zebranie pieniędzy na pomoc dla głodującej Afryki. Pomysłodawcą był Harry Belafonte, piosenkę napisali Michael Jackson i Lionel Richie, a producentem był Quincy Jones. Nagranie miało miejsce w nocy 28 stycznia 1985 roku. Była to noc rozdania American Music Awards, co było sposobem na zebranie tylu artystów w jednym miejscu i czasie (artyści przyjeżdżali po ceremonii do studia).

USA FOR AFRICA We Are The World

Utwór został przebojem roku i przyniósł 90 mln dolarów zysku. Zdobył dwie nagrody Grammy w 1985 roku jako Best Song of the Year oraz Best Record of the Year. 800 000 kopii nagrania pojawiło się w sklepach we wtorek, 7 marca 1985 i wszystkie one zostały sprzedane podczas pierwszego tygodnia. Piosenka zadebiutowała na liście Billboardu 23 marca na miejscu 21 (był to najwyższy debiut od czasów Imagine Johna Lennona), a na miejscu pierwszym znalazła się po trzech tygodniach pobytu na liście.

USA FOR AFRICA We Are The World

Lista wykonawców:
Lionel Richie
Stevie Wonder
Paul Simon
Kenny Rogers
James Ingram
Tina Turner
Billy Joel
Michael Jackson
Diana Ross
Dionne Warwick
Willie Nelson
Al Jarreau
Bruce Springsteen
Kenny Loggins
Steve Perry
Daryl Hall
Huey Lewis
Cyndi Lauper
Kim Carnes
Bob Dylan
Ray Charles

USA FOR AFRICA We Are The World

Osobiste wrażenia z przesłuchania płyty:
Ta płyta to taki kawałek historii, że nie godnym Ją oceniać ;) Pamiętam premierę w radiowej Trójce, niósł ten kawałek z sobą sporo serca dla Afryki. Nasze podejście do Afrykanów zmieniło się dziś diametralnie, ale nie mieszajmy w to polityki, ja zostanę przy tych emocjach i przy tej życzliwości, która towarzyszyła nagrywaniu „We Are The World”. Wolę nas ludzi takich, jak na tej płycie. Kawałek legenda, piękna melodia i niezapomniane wykonanie. Plejada artystów z najwyższej półki, doskonała oprawa muzyczna. Nic dodać nic ująć. Płyta zawiera dwa utwory, na drugiej stronie jest kawałek instrumentalny, ale nie skupiam się na nim. Mam dziwne uczucie posiadając ta płytę, że oto jestem uczestnikiem czegoś niezwykłego, co wydarzyło się kiedyś spontanicznie i bezinteresownie. Mimo ubogiej ilości muzyki do słuchania (bo dwa utwory to raczej mało) cieszę się, że posiadam tą płytę w zbiorze. To jest trochę, jak z hymnem - jest jeden i niepowtarzalny. Trudno do płyty z hymnem powstawiać jakieś dodatkowe piosenki. Wspaniała pamiątka zwłaszcza dla osób które słuchały już muzyki w chwili powstawania tego nagrania, chwila zatrzymania i przemyśleń. Polecam.

USA FOR AFRICA We Are The World

STAN TECHNICZNY:
PŁYTA: NM, (Near Mint) – Stan płyta bardzo dobry, odsłuch idealny.
OKŁADKA: NM, (Near Mint) – Stan okładki bardzo dobry, na półkach w sklepach często widzę bardziej zniszczone nowe płyty.
  
USA FOR AFRICA We Are The World

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz