sobota, 3 października 2015

CAMEL MirageJapońskie wydanie drugiego albumu zespołu. DL-50 Y2.300 DERAM Records rok 1974.

CAMEL Mirage

Ciekawe czy tą muzykę nagraliby tak samo po ekranizacji kinowej powieści Tolkiena ;) Skąd takie pytanie?  Utwór Nimrodel/The Procession/The White Rider jest inspirowany książką Tolkiena Władca Pierścieni. White Rider symbolizuje czarodzieja Gandalfa, a Nimrodel jest elfickim strumieniem płynącym przez Lothlórien. W czasach nagrywania płyty muzycy opierali się wyłącznie na słowie pisanym i własnej wyobraźni. Dla wielu osób Mirage jest najlepszym albumem grupy, dla innych tylko najbardziej znanym. Zawiera ich najpopularniejszy utwór "Lady Fantasy".

CAMEL Mirage

LISTA UTWORÓW:
- "Freefall" (Bardens) – 5:53
- "Supertwister" (Bardens) – 3:22
- "Nimrodel/The Procession/The White Rider" (Latimer) – 9:17
- "Earthrise" (Bardens, Latimer) – 6:40
- "Lady Fantasy Suite: Encounter/Smiles for You/Lady Fantasy" (Bardens, Ferguson, Latimer, Ward) – 12:45

CAMEL Mirage

TWÓRCY:
- Andrew Latimer - gitara, flet, śpiew
- Peter Bardens - instrumenty klawiszowe
- Doug Ferguson - gitara basowa, śpiew
- Andy Ward - perkusja

CAMEL Mirage

Osobiste wrażenia z przesłuchania płyty:

Za dużo słucham Pink Floyd i potem wszystko inne wydaje mi się słabe ;) Na szczęście z Camelem było inaczej, po drugim przesłuchaniu byłem już zakochany w tej płycie. Bardzo klimatyczna. Wiem, że słowo „klimatyczna” jest przeze mnie nadużywane. Wyjaśnię, że pod tym słowem kryje się umiejętność muzyków do przeniesienia mnie z realnego świata do jakiegoś innego wymyślonego przez nich. Klimatyczna płyta to taka, która wprowadza klimat i utrzymuje go od pierwszego kawałka do ostatniego. Nie widzę np. sensu w wydawaniu płyt the best takich zespołów jak Pink Floyd czy Camel. Płyty są przemyślana całością i każdy kawałek a nawet dźwięk tu zawarty jest niezbędny do podtrzymania zaczarowanego klimatu. Ten rodzaj muzyki, jaki słyszę na „Mirage” to mój ulubiony rodzaj. Dużo tu eksperymentu, zabawy z dźwiękami, asynchronicznych wstawek, dźwięków od czapy. Bardzo ciekawy rodzaj muzyki, warto wsłuchać się w nią nie jeden raz wyszukując kolejne niuanse i zaskakujące połączenia. Wyobraźnia w ciemnym pokoju podczas słuchania Camela pracuje na najwyższych obrotach. Każdy zapewne zobaczy w głowie inne obrazki i to jest prawdziwy charakter sztuki. Polecam „Mirage” wszystkim, dla których muzyka to coś więcej niż potańcówka, nie zawiedziecie się. Stan płyty i okładki doskonały.

CAMEL Mirage

PŁYTA: NM, (NEAR MINT)
BLISKA IDEAŁOWI, BYŁA ODTWARZANA, ALE Z NAJWIĘKSZĄ DBAŁOŚCIĄ. MOŻE SIĘ POJAWIĆ ODCISK PALCA LUB "PAPIERÓWKA" BEZ WPŁYWU NA ODTWARZANIE.

CAMEL Mirage

OKŁADKA: NM, (NEAR MINT)
W STANIE BLISKIM IDEAŁOWI, WYJĘTA Z FOLI LECZ BEZ WIĘKSZYCH ŚLADÓW UŻYTKOWANIA. MOGĄ POJAWIĆ SIĘ MINIMALNE OTARCIA LUB ZAGIĘCIA NAROŻNIKÓW DO 5mm.

CAMEL Mirage

Zdjęcia real.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz